Hizmetler / Danışmanlık

SCADA Sızma Testi

SCADA Sızma Testi

Merkezi Denetleme Kontrol ve Toplama sistemi olarak bilinen SCADA endüstriyel altyapıyı kontrol etmek ve izlemek için kullanılan bir sistemi tanımlar. Şirketler, karmaşık endüstriyel süreçleri otomatikleştirmek, sorunları tespit etmek ve zaman içindeki eğilimleri ölçmek için SCADA sistemlerini kullanır. SCADA sistemleri uzun süreli kullanım için kurulur ve donanım, yazılım, iletişim bağlantılarının korunmasında yer alan karmaşıklık nedeniyle daha az sıklıkla güncellenir. Sonuç olarak güvenlik, genellikle durum tespiti yapılmadığı taktirde, herhangi bir noktada tehlikeye düşürülebilecek kritik bir sistemde beklenenden daha zayıftır.

Ayrıca SCADA sistemleri kapalı ağlardan açık kaynaklı çözümlere, TCP/IP etkin ağlarına geçmiştir. Bu durum güvenlik açıklarına sebep olmuştur. Sadece verilere zarar gelmez aynı zamanda tesislerin kontrolü ile üretimin bozulması mümkün olabilir buda fiziksel hasarlara ve risklere sebep olur. Saldırganların hedefi olabilecek bu sistemler çok büyük maddi kayıplara neden olabilir.

Rubik teknoloji ekibi SCADA sistemleri üzerinde edindiği tecrübelerle birlikte kurumlara SCADA sistemleri üzerinde edindiği tecrübelerle birlikte kurumlara SCADA sistemlerine yönelik sızma testi sağlayarak zafiyetlerini saldırılar gelmeden önce tanımalarını, sınıflandırmalarını ve gidermelerini sağlamaktadır.