Hizmetler / Danışmanlık

SOC Danışmanlığı

SOC
Danışmanlığı

Güvenlik Operasyonları Merkezi (SOC), bir kuruluşun güvenlik durumunun sürekli olarak izlenmesinin ve güvenlik olaylarının analizinden sorumlu bir bilgi güvenliği ekibinin bulunduğu yerdir. SOC ekibinin amacı, teknolojik çözümleri kullanarak ve iyi bir süreç yönetimi yaparak siber güvenlik olaylarını tespit etmek analiz etmek ve bunlara karşı aksiyon almaktır.

Bileşim sistemlerinde log kaydı yapılması hayati önem taşır. Her şeyi anlık olarak kaydederek güvenlik problemlerinin tespitinin sağlanması konusunda yararlanılır. Kurumların güvenlik loglarını toplarken yapmış olduğu hatalar neticesinde birçok güvenlik zafiyetinin bir araya toplanarak ön görülemez problemler oluşmasına neden olabilir.

Merkezi şekilde log kaydı yapılması toplan log kayıtlarının işlenmesinde ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu nedenle log kayıtları kategorize edilmelidir. Kategorize edilmeyen log kayıtlarının bir araya gelerek, oluşacak tehditlere karşı alınacak önlemler konusunda savunmasız bırakabilir.

Rubik teknoloji log Korelasyon Hizmetimiz sayesinde kurum loglarının kategorize edilerek, toplanan logların işlenmesi ve oluşmuş problemlerin çözülmesi konusunda destek sağlamaktadır.